Erhan Atay

11 yıldır Güney Kore'de yaşıyor Erhan Atay. ODTÜ Makine Mühendisliğini bitirdikten sonra, akademik kariyer için bu ülkeye gitmiş ve bir daha ayrılamamış. Koreli Nami ya da şimdiki adıyla Leyla Hanım'la hayatını birleştiren Erhan Bey'in, Sena ve Eren isminde iki çocuğu var. Kurucusu olduğu İstanbul Kültür Merkezi'nde arkadaşlarıyla birlikte gönüllü elçi gibi çalışıyor ve her yıl binlerce Koreliye Türkiye'nin güzelliklerini anlatıyor. İki ülke arasında, coğrafi mesafeye inat birçok ortak özellik ve benzerlikler var aslında. Bunların en bilineni 1950-53 arasında yaşanan Kore savaşı elbette. Türkiye, Güney Kore'nin Birleşmiş Milletler öncülüğünde komünist Kuzey Kore işgalinden kurtarılması sürecine 5 bin askerle destek vermiş ve bu topraklarda binden fazla şehit bırakmıştı. Onlar halen Busan şehrindeki uluslararası şehitlikte, iki ülkenin ortak tarihinin gerçek şahitleri sıfatıyla yatıyorlar. Burası malum benzerlik elbette; ama bilinmeyenler de var.


İki ülkede de aile kavramı, toplumsal hayatın temel belirleyicisi. Büyüklere saygı ve hürmet, onların yanında küçüklerin sigara içmemesi, hatta ayak uzatarak oturmaması, yılda iki kez yaşanan ve aileleri buluşturan bayramlar, bu bayramlarda harçlık toplayan çocuklar, genç kızların aile onayı almadan evlenmemesi… İnsana, 'burası Anadolu diyarı mı?' dedirtecek özellikler bunlar. Ortak değerlerin, tarihten kaynaklanan işbirliğiyle birleşmesinin sonuçları zaten 2002 dünya kupasında, bütün dünyanın gözleri önünde yaşanmıştı. Türk Millî Takımı ile Kore Millî Takımı'nın üçüncülük maçında, iki ülke taraftarlarının rakip takımı bağırlarına basması, birbirlerinin bayraklarını dalgalandırmaları, unutulması mümkün olmayan enstantanelerdi. İşte, iki ülkeden birçok insanın belki ancak 2002'de fark edebildiği bu güzellikleri 1997'de keşfetmiş ve hayatının akışını bu yönde değiştirmiş bir isim, Kırşehirli Erhan Atay.

 

Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden birini bitirmesine ve çok iyi iş imkânlarına sahip olmasına rağmen, hayatını Güney Kore'de sürdürmeyi tercih eden Erhan Atay, bundan hiç pişmanlık duymamış. "Benim yapacaklarımı gerçekleştirebilecek Türkiye'de binlerce Erhan var, bir tanesi de burada olsun ne fark eder. ODTÜ Makine Mühendisliği'nden her yıl 300 kişi mezun oluyor, onlar ülkeme yeter." diyecek kadar rahat. Kore'de kalarak Türkiye'ye en büyük hizmeti yaptığının da farkında aslında. Türkiye'de kalsaydı, buradaki kadar ülkesine faydalı olamayacağını iyi biliyor ve kendisine Kore şehitlerini referans alıyor. Öyle ya, onlar da köylerinde kalsalardı, ülkemizdeki binlerce Ahmet'ten Mehmet'ten biri olarak ölecek ve yakınları dışında belki kimse tarafından hatırlanmayacaklardı. Oysa şimdi o Mehmetler, iki ülkenin dostane geleceğinin en büyük güvencesini oluşturuyor. Şimdinin Erhanlarına da güç veriyor…

NOT: Erhan Atay, Kırşehir İli Kaman İlçesine bağlı Yelek kasabasından Terzi Necdet Necati Atay'ın oğludur.